SYSTÉMY VYTÁPĚNÍ od roku 1993
komplexnostbezpečnostspolehlivostživotnost

Radiátorové vytápění

Stěnový radiátor

Pro rozvodná potrubí radiátorů v konstrukcích se zásadně užívá lisovaných spojů. K tomuto účelu je firmou dodáváno speciální nářadí ruční nebo elektrické-akumulační a ucelená řada fitinků (viz jinde). Systém do programu zahrnul vedle klasických měděných niklovaných radiátorových přípojek L a T v dimensi 16 a 20 i radiátorové přípojky T v dimensi 23. Firma doplnila svůj sortiment o mosazné přípojky tvaru „U“ umožňující připojení těles VK i měděných konvektorů ze zdi. Tyto je ale potřeba ukládat do chrániček z důvodu dilatačních pohybů ve styku  podlaha-stěna. Pokud je ze strany zákazníků zájem o atypické, tvarově upravené přípojky vyhotovené pro konkrétní akce, firma je schopna tyto připravit do 10 dnů. Rovněž je možné jako náhradu relativně nákladné radiátorové přípojky užití metaloplastu, ale ten je podobně jako měděné trubky potřeba ukládat do chrániček. Fitinka pro přechod na trubku 15mm z vnitřního závitu 1/2" (RL99) se používá pro připojení těles VK Radik (bez armatur „vekolux“) a konvektorů REVEL. Do systému je zařazen i přechod z radiátorové přípojky na těleso KERMI (RL92). Přechod rohový s označením RL314 se užívá zejména pro připojení zpáteční větve klasických otopných těles jako náhrada šroubení. Termostatické ventily typu L obsahují přednastavení (viz grafová charakteristika)  a jsou v provedení DIN.

L Tlakové ztráty termostatického ventilu

L Tlakové ztráty termostatického ventilu

Místo termostatických hlavic lze na ventily užít i termopohony RL23 (230V) nebo RL430 (24V) (bez napětí jsou ventily s termopohony uzavřeny). V nabídce systému jsou zařazeny rohové a přímé armatury uzávěry pro připojení těles VK z podlahy a ze zdi, přičemž se osvědčilo využití plastových nástěnkových plechů s předpřipravenou roztečí a vnitřními závity G½“. Firma dodává prodloužení z materiálu PEX-AL-PEX 16x2mm s délkami pro radiátory VK10,22,21,33 zakončená fitinkou RL385, která nahrazuje radiátorovou přípojku 15mm a umožňuje délkové dorovnání způsobená nerovností stěnové konstrukce nebo omítek. Armatury VK jsou zakončeny eurokónusem pro veškerá zahraniční tělesa VK. Pro připojení těles VK RADIK je nutné přikoupit přechodku RL9 na vnitřní závit 1/2".
Připojení podlahových fan-coilů se doporučuje z důvodu vyvážení soustavy přes termostatický ventil s ruční hlavicí nebo krytkou. Jejich regulace se pak provádí na straně vzduchu plynulou regulací ventilátorů. Pokud mají být fan-coily výkonově ovládány průtokem vody, užije se termostatická hlavice s kapilárou nebo termopohon bezpečným napětím 24V ovládaný přes pokojový termostat nebo přes nadřazenou regulaci.

Rozvod potrubí PEX – systém Tichelman

Rozvod potrubí PEX – systém Tichelman